آتش باران بيروت

برادرم زیر آتش باران بیروت است. و من این روزها و شبها، حال خوبی ندارم. هروقت یادم می افتد، چیزی توی دلم هری پایین می ریزذ. مااینجا آسوده ایم و او خبر می دهد که همین چند ساعت پيش 6 تا موشک به ضاحيه خورده. می گوید بمب های ۵۰۰ کیلویی که تا زیر زمین هم نفوذ می کند، همه منطقه شیعه نشین بیروت - ضاحيه - را با خاک یکسان کرده است. می گوید این جنگ، نوعی شیعه کشی است. من هم این بار احساس خوبی ندارم. چشمم آب نمی خورد که جنگ به این زودی تمام شود. انگار می خواهند این بار تکلیف خیلی چیزها را در لبنان یکسره کنند، بخصوص تکلیف حزب الله را که حسابی هم علیه آنها تبلیغات روانی به راه انداخته اند.

او قصد آمدن ندارد: « برگشتن یعنی فرار ! » ومن هرچند می دانم که گریختن در قاموس مردان جنگ نیست، اما اصرار می کنم که برگردد، اصراری کاملا خودخواهانه؛ ترس از دست دادن یک عزیز.

اینها به کنار. مگر آدم می تواند در برابر اینهمه عکس و خبر اینترنتی بی تفاوت بماند؟ تصاویری که هرگز از شبکه های بزرگ خبری مخابره نمی شود: عکس دختربچه های اسراییلی که روی موشک های جنگی، برای لبنانی ها پیام می نویسند! عکس دل و روده درآمده کودکان لبنانی، جسدهای سوخته، صورت های دونیم شده و متلاشی ...  نفرت انگیزترین کار انسانی، که هیچ شباهتی حتی به توحش غریزی حیوانات هم ندارد، همین جنگ است. و وقتی آدم ناامید می شود از اینکه  انسانهای متمدن امروز بتوانند کاری برای پایان این آتش افروزی کنند، تنها باید دست به آسمان برد که:

                        خدایا خودت آتش جنگ را خاموش کن!

/ 14 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازی

خدایا خودت آتش جنگ را خاموش کن!و آتش افروزان را نابودددد

محمد آقازاده

سلام ذهن ات را آرام کن. برادرت بر خواهد گشت . يک لحظه با مطلب جديدت عکس دو سالگی ات شد نشانه همه کودکان جهان که می پرسند چرا اين چنين جهان زشت است و پاسخی نمی يابند. جنگ بيرون را با آ رامش دروني هم آ غوش كن تا زندگي به تعادل برسد.

مملی آنلاین

چه جالب داریم یواش یواش به جنگ جهانی نزدیک میشیم ! از خیلی وقت پیش ها فکر میکردم که چی میشه که یک دفعه ملت ها به جون هم میوفتن الان به این نتیجه رسیدم که همون قضیه بالاخواه در اومدن تو دعوای بچه گونه است ! البته امیدوارم دامنه این درگیری ها به ایران نرسه ! چون ملت شهید پرور خسته هستند البته بجز استهشادیون ( اگر درست نوشته باشم ) !!! موفق باشید

حمیده جمالی

سلام. من حميده جمالی هستم . بلاگ شما را در مرکز مطالعات سايبر پيدا کردم . من ارتباطات علامه درس می خوانم و دارم نظريات کاسلز ُ. هابرماس.بل و گيدنز را درباره جامعه اطلاعاتی بررسی می کنم . در وبلاگ خبرنگار به اين موضوع اشاره شده . اما هيچ راه ارتباطی با بلاگرش ژيدا نمی کنم . احتمالا از اعضای مرکز مطالعات هستند. لطف می کنيد اگر ارتباط را برقرار کنيد .

محمد محبی

چيز تازه‌ای نيست . اما کهنگی این زخم عمیق تا کنون که بیداری این پیکر رو به زوال را به گوش خوابزدگان مرده پندار نرسانده. خواستم بگویم کفتار دیدم توهین به این حیوان می‌شود خواستم بگویم لاشخور گفتم شاید ناراحت شود. شاید هیچ نامی چون صهیون نیست برای آنها سزاوارتر نباشد.

محمد محبی

خواست بگويم ای کفتارهای تاريخ ديدم به اين حيوان (کفتار) توهين می‌شود. خواستم بگويم ای لاشخورها گفتم احتمالاْ جماعت لاشخورها ناراحت می‌شوند. واقعاْ هيچ نامی چون صهيون نيست برای آنها سزاوارتر نيست.

مجید

سلام...خيلی سخته يه دوست يا برادرت توی جنگ غربت باشه

زهرا

کاملاْ درکت می کنم. خيلی سخته. اميدوارم هر جا که هست سالم و سربلند باشه.

س - ميرشفيعي

سلام داشتم فکر می کردم که چه بنويسم برای مطلبتان که با خواندن يادداشتها ديدم خیلی ها به فکر برادر تو هستند نه برادران تو ! فاصله تا کجاست ؟